KLİMA TESİSATI

Klima tesisatı bu çalışmasını dış ve iç üniteleri yardımı ile yapar.

Kompresör: Klimada bulunan soğutucu akışkanın baskılanarak gaza dönüşmesi ve baskının azaltılarak tekrar sıvıya dönüştürülmesi aşamasında çalışır. Klimanın iklimlendirme işlemini gerçekleştirmesini sağlar. Klimayı düşük sıcaklıklarda çalıştırmanız kompresörün sürekli çalışarak erken yıpranmasına neden olur. Bu nedenle klimanızı 18 derecenin altındaki ısılara ayarlı olarak çalıştırmamanız önerilir. 18 derecenin altı insan sağlığı için de iyi değildir. Sağlıklı bir ortam için klima derecesi 23 -24 dereceye sabitlenmelidir. Klimanın sürekli açılıp kapanması ve derecesinin sürekli değiştirilmesi de kompresörün erken yıpranmasına neden olur. Sağlıklı bir ortam konforu ve uzun ömürlü klima kullanımı için klima tesisatı daha sabit koşullarda düzenli olarak kullanmalısınız.

Yoğuşturucu: Kompresör tarafından gönderilen gaz halindeki soğutucu akışkanın sıvı hale geçebilmesi için dış ortam havası soğutulur. Kompresördeki soğutucu yüksek basınç ve sıcaklık altında buraya gönderilerek yoğuşması yani sıvıya dönüşmesi sağlanır.

Kısılma Vanası: Yoğuşturucuda sıvı hale gelen hava bu kısma gönderilir. Burada basınç düşümüne uğrar ve buharlaştırıcı bölgesine geçer. Klima tesisatı çalışmasına devam eder.

Buharlaştırıcı: Kısılma vanasıdan basıncı düşen akışkan bu bölüme gelerek ısısı arttırılır ve buharlaşması sağlanır. Buradaki akışkan bunun için ortamın ısısını çekerek kompresör tarafından emilir.

Bu işlem sürekli yinelenerek ortama istenilen sıcaklık konforu kazandırılır. Klima tesisatı ayarlarından istenilen sıcaklık derecesi belirlenir ve kısa süre içinde gerçekleşen dolaşım ile istenilen hava üflenmeye başlanır. Klima derecesinin sürekli değiştirilmesi bu dolaşımın sürekli yeni şartlarda yapılmasına neden olacağı için klimanın ömrünü azaltır. Bu nedenle klimanızı sabit sıcaklıkta çalıştırmanız önerilir. En ideal sıcaklık ayarı olarak 23 – 24 dereceler önerilir. Bu sıcaklık insan vücudunun en iyi şartlarda kalmasını ve performansının en yüksek düzeyde olmasını sağlar.

Soğutucu Akışkan: Soğutucu akışkan yıllar içinde değişimden geçmiştir. İlk zamanlarda karbondioksit veya amonyak kullanılırken şimdilerde freon kullanılır. Amonyak çok daha iyi bir soğutucu akışkan olmasına rağmen zehirlidir. Freon türleri üzerinde de araştırmalar devam etmektedir. Klima tesisatı uygun soğutucu akışkan ile çalıştırılmalıdır.

PROJELERİMİZ

Hastane, nitelikli konutlar, özel villa, endüstriyel yapılar, yönetim binaları ve tarihi binalar, sosyal tesis TOKİ siteleri ve alışveriş merkezleri gibi birçok alanda mekanik olarak çok sayıda projeyi başarıyla tamamladık.

KALİTELİ HİZMET

Genç ve dinamik bir organizasyon yapısına sahip olan şirketimiz, her türlü hacim ve özellikteki projeyi gerçekleştirebilecek yetkinliktedir. Projelerde kaliteden ödün vermeden ekonomi sağlama konusunda başarılı olan Damarmekanik, dünya standartlarında kabul gören, çağı yakalayan yöntemler, düzenlemeler ve ürünler hakkında geniş bilgiye ve tecrübeye sahiptir.

Günümüzde teknoloji, tüm iş süreçlerinin merkezinde yer almakta olup, işleyişin her aşamasında önemli bir rol oynamaktadır. Bunun bilincinde olarak son teknolojik gelişmeleri takip etmekte ve bunları tüm iş süreçlerimize uygulamaktayız. Tüm iş süreçlerimiz bilişim altyapısı sürekli yenilenen elektronik ortamda, hızlı ve yüksek güvenlik altında gerçekleşir. Hizmet kalitemizi en üst düzeyde tutmak için gerekli her tür teknolojik gelişim ve olanak da hızla bünyemize katılır.

GELECEK BİZE EMANET

Damarmekanik, gelecek kuşakların bize emanet olduğunun bilinciyle, doğaya ve doğadaki bütün varlıklara saygılı; daha güvenli, sağlıklı ve yaşanabilir huzurlu bir gelecek oluşturma çabasını her zaman sürdürecektir.